.    
 
Cildiniz ve özellikle ellerinizde mikroplu yara varken kesinlikle gıda ile çalışmayınız. Mikrop olmayan kesik, yanık gibi yaralarınızı bandajla kapatınız.   Diyare (ishal) veya karın ağrısı gibi rahatsızlıklarınız varsa derhal amirinize haber veriniz ve bir doktora görününüz.
.    
 
Şiddetli solunum yolu rahatsızlıklarınız (nezle, grip gibi) varsa gıda ile çalışmayınız.   Daima uygun koruyucu elbise ve kep kullanınız.
.    
 
Tırnaklar daima kısa ve temiz olmalıdır. Tırnak cilası kullanılmamalıdır.   Kol saati, yüzük (alyans hariç), künye ve bilezik kullanmayınız.
.    
 
Yemeklerin üzerine öksürmek ve aksırmaktan kaçınınız.   Çalışırken kötü el alışkanlıklarınızı kontrol ediniz. Burun ve kulakları karıştırmaktan, parmak yalamaktan, kafanızı ve vücudunuzun diğer kısımlarını kaşımaktan kaçınınız. Eğer kazara bunlardan birini yaparsanız derhal ellerinizi yıkayınız.
.    
 
Gıda üretim alanı içinde yemek yemek, içmek, tükürmek ve sigara içmekten kesinlikle kaçınınız.   Seri halde yapılan gıda işlemlerinde (porsiyonlama, dilimleme sandviç yapımı v.b.) eldiven kullanınız. Eldivenin kirlenmesi durumunda ve bir gıda işleminden diğerine geçince eldivenlerinizi değiştiriniz.
.    
 
Kullanılması mümkün olan durumlarda uygun aletler (maşa, kaşık v.b) kullanınız.   Daima temiz ve dezenfekte edilmiş mutfak alet ve makinaları kullanınız.
.    
 
Çalışmaya başlama öncesinde, ellerinizin kirlendiği her durum sonrasında, çiğ gıda ile temas sonrasında, tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız.   Soyunma dolaplarınızı temiz ve düzenli tutunuz.
.    
 
Yemeklerin tadına bakmak için temiz kaşık ve tabak kullanınız.   Gıda veya malzeme yıkamak için kullanılan lavabolarda ellerinizi, el yıkama lavabolarında da gıda veya malzemeleri yıkamayınız.
.    
 
Temizlik için kirli bez kullanmayınız.   Tabak ve bardak gibi malzemelerin iç kısımlarına temas etmeyiniz.
.    
 
Ellerinizi ve mutfak aletlerini önlüğünüzle silmeyiniz.   Düzenli olarak duş alarak ve elbise değiştirerek vücudunuzun kokmasına fırsat vermeyiniz.
.